Magyar Katolikus Lexikon > O > ortodox egyházművészet Magyarországon

ortodox egyházművészet Magyarországon: a Magyarországon élő bolgár, görög, román, szerb ortodoxok posztbizánci egyházművészete a 15. századtól. - Fénykora a 18. sz. Részei a fafaragás, falkép- és ikonfestészet, tp-építés, ötvös- és textilművészet. - Az ~ szerves része a bolgár, görög, román, szerb nemzeti műv-nek, ugyanakkor m. sajátosságokkal egységes egészet alkotnak. Jellemzői: 1. etnikai sokszínűség: a megrendelő, a mester, a használó, s az egyh. főhatóság más-más nemzetiséghez tartozik. 2. szoros kapcsolat a Ny-i ker. műv-tel. - Az emlékanyag eredetét tekintve nagyrészt Mo-on készült, a kisebb rész anyaországi import; nemzeti megoszlás tekintetében a zöme szerb, kisebb része rom., gör., töredéke bolgár. →bolgár egyházművészet Magyarországon (pótkötetben), →görög egyházművészet Magyarországon, →román egyházművészet Magyarországon, →szerb egyházművészet Magyarországon N.Má.